30 Aug 2014

[FEATURED] Nigeria Media Nite-Out Awards - List Of Nominees


The 8th edition of Nigeria Media Nite-Out Award holds tomorrow at Time Square Event Centre, The event which will host alot of prominent & reputable people in Government and the media industry will be anchored by nollywood actor, Wale Adebayo (Sango). A special address will be given by former deputy senate president, Ibrahim Mantu and
Omoba Segun Adewale, Chairman, 24/7 Communications will be the guest speaker at the event.
The theme for the event this year is “The Role Of Journalism In The Promotion Of Democracy, Individual Rights And Civil Liberty In Nigeria". 
Check out the list of nominees below
;

A. ENTERTAINMENT WRITER OF THE YEAR
1. Mercy Michael (The Nation)
2. Benjamin Njoku (Vanguard)
3. Chucks Nwanne (Guardian)
4. Ajibade Alabi (Newswatch)
5. Gbenga Samuel (Leadership)
6. Ademola Olonilua (Punch)


B. BRAND
1. Akin Adewakun (Nigerian Tribune)
2. Nkem Chuwu-Brandish (Vanguard)
3. Raheem Akingbolu (This Day)
4. Adeola Thomas (Guardian)
5. Goddie Ofose (The Niche)


C. CRIME
1. Tunde Busari (Newswatch)
2. Juliana Franas (New Telegraphy)
3. Samson Folarin (Punch)
4. Kunle Akinrinade ( The Nation)


D. SOCIETY WRITER
1. Tayo Mustapha (Newswatch )
2. Kemi Lawal (Punch)
3. Folorunsho Hamsat (Global Excellence)
4. Christine Onwuachumba (The Sun)
5. Uche Olechi (Encomium)


E. BUSINESS
1. Stanley Opara (Punch)
2. Chukwu-Onaeke (Guardian)
3. Collins Nweza (The Nation)
4. Kehinde Ibrahim (Nigeria Pilot)
5. Abiodun Komolafe (Newswatch)
6. Maduka Nweke (The Sun)


F. AVIATION
1. Segun Koiki (National Mirror)
2. Chinenye Anuforo (The Sun)
3. Comfort Oseghale (Punch)
4. Isaac Taiwo (Guardian)
5. Oziegbe Okoeki (The Nation)


G. POLITICS
1. Leke Salahudeen (The Nation)
2. Akeeb Alarape (The Sun)
3. Mansur Oladunjoye (Newswacth)
4. Wale Elegbede (Telegraph)
5. Emma Alozie (Pilot)


H. SPORTS WRITER
1. Johnny Edward (Complete Sports)
2. Bunmi Ogunyale (Soccer Star)
3. Taofeek Babalola (Sporting Life)
4. Ephraim Nwosu (Newswatch)


I. PHOTO JOURNALIST
1. Segun Bakare (Punch)
2. Ademola Akanbi (Mirror)
3. Idowu Ogunleye (PM News/ The News )
4. Kehinde Gbadamosi (Vanguard)
5. Samuel Aluko (Newswatch)


J. EDITOR OF THE YEAR (SOFT-SELL)
1. Kunle Rasheed (Global Excellence)
2. Dada Eriye (Bravo Magazine)
3. Tade Hafisat (Encomium)
4. Loye Hamsat (News of The People)
5. Azuh Arinze (Yes Magazine)


K. ENTERTAINMENT BROADCAST STATION OF THE YEAR NOMINEES
1. ONTV
2. SILVERBIRD
3. TV CONTINENTAL
4. GALAXY
5. RYTHMS
6. FAAJI FM
7. COOL FM
8. WAZOBIA FM


L. ON-AIR PERSONALITY OF THE YEAR NOMINEES
1. JUMOKE ALAWODE-JAMES (TVC)
2. GBENGA ARULEGBA (AIT)
3. VICTOR AYARA (STV)
4. MAUPE OGUN (CHANNELS)
5. DOYIN KUKOYI (GBAJUMO OSERE ON YORUBA AFRICA MAGIC)


M. RADIO ON-AIR SPECIAL RECOGNITION
1. YORUBA-DARE BEST OLORIOKO (FAAJI FM)
2. ENGLISH – CUBANJI DIRECT (RADIO CONTINENTAL)


N. RADIO SPORT BROADCASTER OF THE YEAR
1. MURPHY JEMBA (BRILA FM)
2. GODWIN ENAEKHENA (TOP FM)
3. FEMI OBONG DANIEL (NIGERIA INFO)
4. BIMBO ADEOLA (STAR FM)


O. T.V SPORT BROADCASTER PERSONALITY OF THE YEAR
1. MICHAEL OBI (AIT SPORTS)
2. TOYIN IBI TOYE (CHANNELS TV)
3. JIDE ALABI (SILVERBIRD TV)
4. GODWIN ENAEKHENA (LTV)
5. BLESSING EFOGHE (TVC SPORTS)


NIGERIA MEDIA NITE – OUT HALL OF FAME AWARD
1. DARE BABARINSA FRM. EDITOR-IN-CHIEF WESTERNAL MAGAZINE
2. FEMI ADESHINA MD. SUN NEWSPAPER
3. GABRIEL AKINADEWO GENARAL MANAGER TELEGRAPH NEWSPAPERS

No comments:

Post a Comment